Clas Ohlson öppnar i SKHLM

Aktuellt - 09 jan 2025

Nu kan vi glatt meddela att Clas Ohlson öppnar en butik i SKHLM, mittemot kommande matvaruankaret Willys. Butiken om 1150 kvadratmeter förväntas öppna den 10 april.

Skärholmens stadsdelsområde är Stockholms mest expansiva område och under de kommande åren ska tusentals nya bostäder byggas, fler företag etablera verksamhet och en knutpunkt för kollektivtrafik och transport skapas. Clas Ohlson får ett strategiskt läge i Skärholmen Centrum mellan entré 4 och 5 med närhet både till busstorget, tunnelbanan och parkeringshuset med ett stort antal parkeringsplatser.

– Skärholmen Centrum är perfekt för Clas Ohlson. Det är en plats under stark tillväxt med goda kommunikationer och starka besöksflöden. Den nya butiken blir ett bra komplement till vår butik i Kungens Kurva och med de båda butikerna blir vi ännu mer tillgängliga i södra Stockholm med vårt breda och prisvärda sortiment, säger Andreas Helgesson, Country Operations Manager på Clas Ohlson.